هیچ کاری نی که یَه رِی بِهتری سه انجام دادنِی نبو . همیشه یَه رِی بهتری هَم هِه . هیچوخ فکر نکنیم بهترین کار مه کرده . مغرور نِوُبیم که اوِلِ عقب مُوندگی و مایِی پشیمونین صبح بهبهان Sobhe Behbahan - سپاه بهبهان و همتی بلند و شایسته تقدیر در نمایش ستاره صبح بهبهان
صُبِ خِیری تِ ریته بو ایمشلّا . انشاالله روز خوشی در پیش رو داشته باشید . By GOD,s helping , have a good time ahead . لقد یوم فرح قدمأ انشاالله .
بهبهو یه نه حقشن . میتو قشنگ ترین شهر ایران وبو . نوالیم ایچنی عقب بیفتی . نوالیم کسی ته ای شهر خوبه ، بد کار بکا . خومو هم خوب کار کنیم .مشکلاتی که ته شهر و ته ملّه هامه هه تا رفع نوبیده پیگیری مودبانه و با متانت بکنیم . وظیفه مسئولین خدمت رسونی ا مان و وظیفه ما پیگیرین ، و البته ای کار خوبی هم وبی ، ا زحمتاشه قدردونی کنیم .
تاريخ : یکشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۰ | 15:48 | نویسنده : علوی
صبح بهبهان - هنری

سپاه بهبهان و همتی بلند و شایسته تقدیر در نمایش ستاره صبح بهبهان

        در این ماه شاهد اجرای یکی از عظیم ترین ، بی سابقه ترین و پر هزینه ترین نمایش های میداني كشور در بهبهان بوديم .

        اين نمايش به دليل به همراه داشتن انبوهي از " ترين " ها قابل توجه بوده و شایسته ی نقد و بررسي ويژه اي است .

        طولاني ترين ... بزرگترین ... پر بيننده ترين ... پر هزينه ترين ... پر بازيگر ترين ... پر جلوه ترين ... پر مخاطب ترين ... بي سابقه ترين و ... و و و  .

          اينها همه " ترين " هستند .

        گرد هم آمدن اين همه "ترين" در یک نمایش در این شهر پر استعداد نقطه عطفي در ارائه خدمات هنري در بهبهان است . انتخاب بهبهان براي اجراي اين نمايش پر هزينه ، در حالي كه بسياري از مراكز استان ها متقاضي اجراي آن مي باشند یقینآ با تلاش پیگیرانه و مستمر سپاه بهبهان همراه بوده و گامي بزرگ و رو به جلو محسوب شده و در خور تقدير و تشكر ويژه از دست اندركاران هنري سپاه پاسداران بهبهان است . 

        همه مي دانيم اجراي چنين نمايش هايي در منظر عمومي همواره توآم با مشكلات خاص خود بوده و گذشته از حجم بالاي تداركات ، مستلزم يك سلسله هماهنگي ها و برنامه ريزي هاي سخت قبلي است كه با توجه به اجراي بسيار حجيم و طاقت فرساي اين نمايش ، بايستي واژه ي " همت بلند " را براي سپاه پاسداران بهبهان در اجراي موفق اين نمايش ، به كار برد . 

         بازديد بيش از ۱۰۰ هزار نفر  از اين مراسم ( روزانه بيش از ۳۵۰۰ نفر براي مدت ۳۰ شب ) نشان از اوج استقبال مردم هنر دوست و صاجب ذوق و سليقه بهبهان از این نمایش مي باشد .

         نمایش این تئاتر پر هزینه با اين سطح محوطه سازي ،‌ساخت سوله ، تداركات و جلوه هاي ويژه ، علی القاعده می بایست توآم با ارائه بلیط گران قیمت باشد که تقبل این هزینه توسط سپاه بهبهان نشان از توجه ویژه این نهاد به اين نمایش میدانی است . هرچند از نظر نگارنده دريافت مبلغي حتي جزيي مي توانست كمكي باشد در برقراري نظم بيشتر و جلوگيري از تكرار بازديدهاي مكرر بعضي از كساني كه با وضعيتي بي سابقه در بهبهان ، بعضآ فضا را با پارك و صحرا اشتباه گرفته و خود و فرزندان خردسالشان آن همه حاشيه و بي نظمي ايجاد مي كردند .  

         اين نمايش در فضاي باز و در ميان تپه ماهور هاي اطراف بهبهان اجرا شد و با توجه به تعيين موقعيت مكاني بيننده در ميان نمايش ، اين نمايش از سه سمت خود را به بيننده تحميل مي كرد و بدين وسيله حس حضور در بطن نمايش را به بيننده القاء مي كرد . حس اینکه تو هم بخشی از این نمایشی .

         تاريكي مطلق در بخش هایی از نمايش ، ريزش باران زنده بر تماشاگران و اجراي بسيار زيبای جلوه هاي ويژه ، مخاطب را به عمق قصه مي برد . آن هم قصه اي از جنس قصه هاي پر طرفداري چون چگونگي خلقت آدم ، چگونگي سپري شدن دوران تاريخي ، پيامبران الهي ، جلوه هايي از انقلاب در بهبهان ، اجراي خاطرات تلخ حملات موشکی به بهبهان ، اجراي عمليات ويژه بهبهاني ها و رشادتهاي آنان در جنگ و شهادت مظلومانه و نابرابرانه بهبهاني ها در عمليات شيميايي و رشادت و از جان گذشتگي آنها در تعارف وسايل حفاظت فردي به يكديگر و و و  فضايي كاملآ صميمي و خودي به نمايش داده و تعلق خاطري بين بيننده ي بهبهاني با اين نمايش ايجاد مي كرد .

        انفجارهاي كاملآ نزديك به بيننده ، همچنین موشك باران و ساير عمليات جنگي ، بيننده را از حس حضور در فضاي زندگي معمول كنوني خارج و براي دقايقي به عمق تاريخ گذشته ي بهبهان و ايران مي برد .

        به هر تقدیر این اقدام سپاه بهبهان اثری ماندگار در اذهان عمومی بهبهان گذاشته و امیدواریم با توجه به استقبال بی نظیر مردم هنر دوست بهبهان و کمبودی که در زمینه اجرای نمایش های عمومی در بهبهان وجود دارد بایگانی نشده و مجددآ شاهد تکرار دوباره آن باشیم .

        ما انتظار داریم اعتبارات بیشتری به واحدهای فرهنگی بهبهان اختصاص یابد تا از اين طريق بتوان با تدارک و اجرای برنامه‌هایی درخور و مناسب بصیرت و آگاهی مردم را افزایش داد .

حاشيه مراسم :

        * - استقبال از اين نمايش به حدي بود كه در موارد متعددي امكان حضور همه متقاضيان نبوده و بسياري از آنها موفق به تماشاي نمايش نمي شدند .

        * - خاموشي ابتداي مراسم موجب كنجكاوي تماشاگر در خصوص نوع صحنه بعدي و به قولي حس گرفتن بيننده مي شد .

        * - متأسفانه عدم كنترل بليطي نمايش باعث حضور مكرر بعضي از افرادي مي شد كه با سر و صداهاي خود نظم عمومي را بر هم مي زدند .

        * - در بعضي صحنه ها خاموشي صحنه و آمادگي براي صحنه بعدي موجب هتك حرمت عده قليلي به دست اندركاران محترم برنامه مي شد كه دل هر دلسوزي را به درد مي آورد . كساني كه از ظاهر و لهجه ي خاص آنها معلوم بود بهبهاني نبوده و علاقه اي به مسائل هنري و تاريخي بهبهان نداشته و ارزشي براي اين نمايش پر ارزش قائل نبودند .

        * - جا دارد از دست اندركاران اين كار بزرگ درخواست شود در كارهاي آتي نسبت به كنترل بهتر بينندگان تلاشي مضاعف نمايند تا خدايي نخواسته ارزش اين كار بزرگ ، ارزش هنر ، ارزش شهداي شهرمان و ارزش دفاع مقدس توسط عده اي قليل لوث نشود .

بهبهان  - خرداد ۹۰این صفحه را به اشتراک بگذارید بِهی مهربونی اَ یَی هدیه هُدیم . بهی دنبال پیشرفت و زندگی بهتری بیم . پیشرفت هر کمو ما پیشرفت خومو بدونیم . دس یی بگریم و سه خوما ، همسایما، شهرما و زندگیمو ارزش قائلی بیم .